26 Ağustos 2018 Pazar

Çaylarla DinçleşinYoğun bir tatil dönemini geride bıraktık ve yeni bir haftaya başladık. Güzel ve huzurlu bir bayram ve tatil geçirmiş olduğunuzu umuyoruz. Tabii ki tatil sonrası motive olmaya daha fazla ihtiyacımız olabiliyor. Çayların ve bitkilerin birçok yararından faydalanabiliriz.

Dinçliğimize katkıda bulunacak çay çeşitlerinden en etkilileri beyaz çay ve yeşil çay çeşitleridir. En özel yanları sahip oldukları antioksidan oranlarının çok yüksek olmasıdır. Bu iki gruba ait çay çeşitleri antioksidan yapısıyla birçok hastalık oluşumuna sebep olan serbest radikalleri azaltarak hastalıklarla başa çıkmada etkili rol oynuyor.

Düzenli olarak ekinezya çayı içmek; E, B, A vitaminlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineralleri vücuda kazandırarak dinçlik sağlar. Ekinezya çayı, zencefil, limon ya da balla tatlandırılarak içilebilir ya da içine tarçın, zencefil, karanfil, kakule gibi baharatlar konarak farklı aromalar elde edilebilir. 

Mide ve bağırsak sistemini rahatlatan, güçlendiren ve desteklemede yardımcı ebegümeci yaprakları ve lavanta çiçeklerini de hem güzel renkleriyle hem de faydalı yönleriyle tercih edebilirsiniz. Son dönemlerde sıkça duyduğumuz gibi bağırsaklarımız ve sindirim sistemimizin sağlıklı olması hem fiziksel hem ruhsal sağlığımızın iyiliği açısından çok önemli bir role sahip. Elma, tarçın ve hibisküs karışımı ile vitamin oranı yüksek lezzetli bir karışım hazırlayabilirsiniz. Vücut direncini arttıran ve mideyi rahatlatan ıhlamur çiçeklerini de bu karışıma ekleyebilir ya da tek başına içebilirsiniz.

Kuşburnu, C, B1, B12 gibi yoğun vitamin içeriğiyle vücuda dinçlik sağlamakta, bağışıklığı desteklemekte ve yüksek antioksidan yapısıyla enfeksiyonlara karşı bedeni korumakta ve enerji vermekte etkilidir.

Çay, vücudumuzu rahatlatmak üzere toksinlerin atılmasında etkilidir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan çay bitkisi vücut direncimizi arttırmada yardımcıdır. İçerdiği polifenoller sayesinde serbest radikallerle en büyük destekçimiz olan çay bitkisi bağışıklık sistemimizi güçlendirmede de etkilidir. Beyaz çay veya yeşil çayınızın içine bir çay kaşığı kuru kuşburnu koymakla yorgunluğunuzun atılmasına yardımcı olabilirsiniz. İçinde bulunan doğal C vitamini ile bedenin savunma sistemini güçlendiren kuşburnu konsantrasyonu artırır. Matein adlı uyarıcı bir bileşen içeren mate çayı aynı kahve gibi içildiği anda canlılık verir, enerjiyi arttırır ve zihni açar. Çayınıza bir çay kaşığı mate, bir tatlı kaşığı kuru portakal parçaları koyarak hem lezzetli hem tazeleyen bir çay içebilirsiniz. Eğer tadını sevenlerdenseniz yarım çay kaşığı kuru naneyi yeşil çayınıza ekleyerek denemenizi tavsiye ederiz. Nanenin önemli bir özelliği fiziki hastalıkların dışında sinirsel ve ruhi sorunlara da çözüm sunmasıdır. Bu bakımdan nane tüketimi hem fiziksel olarak sağlıklı kalmamızı hem de ruhsal olarak sağlığımızı korumamızı sağlar.

Enerjik ve mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder