4 Aralık 2017 Pazartesi

Çay ve Sağlık


Hoşgeldin 2017 yılının son ayı, Aralık. 

Yeni bir yıl yaklaşırken biz de bu yılın son yazılarında güzel şeylerden bahsetmek istedik. Sağlık hepimiz için çok önemli ve değerli düşüncesiyle bu ayın ilk yazısında çay ve sağlık ilişkisine değinmek istedik.

Çay bitkisi içerdiği bileşikler sayesinde tam bir sağlık deposu aslında. Az işlem görmüş beyaz ve yeşil çay çeşitleri tabi ki daha çok korumuş oluyor bu özelliklerini. İçerdiği polifenoller ve kateşinler sayesinde yüksek antioksidan oranına sahip olan çay bitkisi bu sayede kanser önleyici niteliklere sahip bitkilerden biri. Çay, vücutta metabolizma sonucu oluşan zararlı atık ve zehirli maddeleri azaltır. Bu olumlu etki, çaydaki (P) vitamini diye adlandırılan antioksidan özellikli fenolik bileşiklerden kaynaklanır. Bilim adamları, çayın içindeki polyphenols maddesinin kansere yol açabilen kimyasal etkenleri önleyici etki gösterirken, C ve E vitamini gibi, proteinleri ve DNA'yı oksitlenmenin meydana getirdiği hasardan koruduğunu, sağlıklı hücrelerin hasar görmesini önlediğini ve kanser tümörlerinin büyümesini durdurduğunu bildirdiler. Bu konuda yapılan araştırmaya ilişkin rapor, merkezi Chicago'da bulunan Amerikan Sağlık Birliği'nin yayın organı "Archives of Dermatology" de yayımlandı. 

Çay, doğal olarak florür içerdiği için, diş minesini kuvvetlendirir ve ağızdaki bakterileri kontrol altında tutarak plak oluşumunun azalmasına yardımcı olur. Böylece diş eti hastalıklarına karşı koruma oluşturur. 

Çaydaki tein, konsantrasyonu, uyanık ve isabetli olmayı attırabilir, tat ve koku alma duyularını güçlendirebilir. Ayrıca, hazım sağlayan sıvıları, böbrek ve karaciğer de dahil olmak üzere metabolizmayı uyarır ve böylece toksinlerin ve diğer istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 

Çayın dinlendirici özelliği vardır. Çaya özel teanin maddesi, beynin alfa dalgaları yaymasını teşvik eder. Bu dalgalar, uyuşukluk yapmadan dinlenme özelliğindedir. Kafein, sinir sistemini uyarır, damarların genişlemesini, kan devrinin hızlanmasını sağlar. Çay içenlerde zihin açıklığı olur. Ders çalışırken, kitap okurken verimliliği artırır. Bağışıklık sistemini güçlendiren çay bitkisi çinko, selenyum ve karoten de içermektedir.

Tabi bu kısaca değindiklerimiz çay bitkisinin en temel sağlıklı yönleri, detaya indikçe birçok farklı özelliğini görebiliriz. Yine de tüm özelliklerinin tek ve en önemli noktası bir fincan çayın hem sağlık hem keyif sunmasıdır.

Sağlıklı çay keyifleriniz bol olsun.

Kaynak : 
1. Michael Schweizer, Heriot-Watt Üniversitesi, Edinburg 
2. Archives of Dermatology, Amerikan Sağlık Birliği Yayın Organı, Chicago 

1 yorum: