11 Aralık 2018 Salı

ÇAY VE KATEŞİNBugüne kadar birçok yazımızda çay bitkisinden bahsederken kateşin, polifenol, antioksidan, flavanoid, fluorid gibi bazı kelimeleri çokça kullandık ve kısaca açıkladık.Şimdi kateşinlerin etkilerini daha yakından tanıma zamanı :)

Kateşin, çay ve bazı sebze-meyvelerde bulunan antioksidan etkili en önemli ve yararlı flavonoid grubudur.Kan basıncını düzenlemekte, kilo vermede ve beyin sağlığını korumada çok etkilidir.Çay bitkisi doğal olarak kateşinlerce zengin bir bitkidir.Az işlem görmüş çeşitlerde daha yüksek oranda bulunur.
Kateşinler , metabolizmayı hızlandırmada ve vücut ısısını artırmada etkilidir. Böylece sindirim sistemi yağ depolarını kullanıp enerjiye çevirmesi için uyarılır.Yapılan birçok araştırma diyet ve spor yapanlar arasında düzenli çay tüketenlerin daha hızlı bir şekilde kilo verebildiğini göstermiştir.
Kanserden ve birçok ciddi hastalıktan korunmak için sağlıklı yaşam ve beslenme çok önemli. Kateşinlerce zengin çay çeşitleri DNA yı hasardan koruyarak hastalıklardan korunmada etkilidir.
Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıklardan korunmada kateşinlerin rolü büyüktür.Antioksidan özellikleri ile serbest radikallerin zararlarından korunmada yardım eder. Araştırmalardan elde edilen bilgilere göre oksidatif hasara sebep olan serbest radikaller kateşinler tarafından engellenmektedir. Başka bir araştırmada ise travmatik yaralanmalardan sonra tedavi sürecinde kateşinlerin olumlu etkisi kanıtlanmıştır.
Polifenol,flavonoid ve kateşinler kalp sağlığını korumada eşsiz savaşçılardır ve çay bitkisinde bolca bulunur.Aynı zamanda güneşin zararlı etkilerinden korunmamızda etkilidir.Hücre yenileyici özelliği ile cilt sağlığımızı destekler.
Peki hangi çay çeşitlerini tercih etmeliyiz.Aslında çay tüm çeşitleriyle farklı fayda oranlarına sahip ama kateşinlerden bahsediyorsak genç çay yaprakları ve az işlem görmüş çeşitleri tercih etmeliyiz.Beyaz çay ve yeşil çayı sade olarak ya da farklı kuru meyve, bitki veya baharatlarla harmanlayarak tüketebiliriz.
Bir fincan çay bizlere hem keyif hem de bolca yarar sunarken içmemek olmaz değil mi? 
Sağlıklı çay keyiflerinizin olacağı güzel bir hafta diliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder